Cyberbezpieczeństwo

Z roku na rok cyfryzacja coraz bardziej postępuje stwarzając nowe możliwości przedsiębiorcom i ułatwiając życie konsumentom. Należy jednak pamiętać, że wiąże się również z zagrożeniami, których należy być świadomym, by skutecznie się przed nimi chronić. Obecnie w wirtualnych chmurach przechowywane są dane poufne, osobowe, finansowe, różnego rodzaju dokumentacje. Każdej osobie korzystającej na co dzień z dobrodziejstw współczesnych technologii zależy, aby jej dane nie dostały się w niepowołane ręce, dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo cyfrowe.

Cyberbezpieczeństwo – co to jest?

W tym pojęciu zawarte są wszelkie podejmowane działania mające na celu zmniejszenie ryzyka cyberataków i ochronę zasobów cyfrowych przed zhakowaniem. Strategie walki z cyberprzestępczością mogą obejmować nie tylko technologię oraz procedury, ale także pozostałe środki zabezpieczające dane, urządzenia i systemy. Wszystko po to, aby żadna niepowołana osoba nie uzyskała dostępu do poufnych danych i bezprawnie ich nie wykorzystała.

Nie należy mylić pojęcia cyberbezpieczeństwa z bezpieczeństwem informacji, które swoim zakresem obejmuje również papierowe kopie dokumentów.

Cyberbezpieczeństwo – dlaczego jest takie ważne?

Sprzęty takie jak telefony komórkowe, tablety czy komputery na stałe zagościły w naszym życiu zarówno prywatnym jak i zawodowym. Znaczna część naszej codzienności odbywa się w internecie. Zakupy online podczas których podajemy dane naszych kart płatniczych, bankowość mobilna do której logując się wpisujemy hasło chroniące nasze oszczędności, dokumentacja medyczna, która nie powinna być nikomu udostępniania – wszystkie te dane i wiele więcej zapisane są w bazach, które muszą być odpowiednio chronione. 

Ofiary cyberataku narażone są na utratę danych wrażliwych oraz finansowe straty będące wynikiem kradzieży. Odzyskanie utraconych danych wiąże się z ogromnymi kosztami. Ucierpieć może również nasz wizerunek, na przykład w sytuacji, gdy haker włamie się na nasze konto na portalu społecznościowym i opublikuje w naszym imieniu niechciany post. W przypadku ataków na firmowe bazy danych 60% firm nie jest w stanie podnieść się po tym wydarzeniu i zamyka działalność w ciągu pół roku.

Stosowanie odpowiedniej ochrony przed cyberprzestępczością jest uregulowane prawnie. Działające na terenie Unii Europejskiej firmy mają obowiązek zabezpieczania danych osobowych i bezwzględnego stosowania się do wytycznych RODO. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo zakupów w internecie, ale również poczucie bezpieczeństwa wśród klientów.